Eksploatacja

O CZYM POWINIEN WIEDZIEĆ UŻYTKOWNIK PODGRZEWACZA WODY RICHMOND?

Przede wszystkim, że w ciągu 10 lat użytkowania tylko jeden problem na 1000 zgłoszeń wynikał z wady podgrzewacza. Oznacza to, ze ogromna większość zgłaszanych kłopotów wynikała:

  • z niezgodnej z instrukcją instalacji i eksploatacji
  • z braku wiedzy o tym jak działa podgrzewacz

KONIECZNIE SPRAWDZAJ, czy instalator prawidłowo zainstalował podgrzewacz i czy sam stosujesz się do niekłopotliwych zaleceń eksploatacji podanych w ramkach na OSTATNIEJ STRONIE INSTRUKCJI.

LISTA NIEPRAWIDŁOWOŚCI INSTALACJI I EKSPLOATACJI PODGRZEWACZY RICHMOND,
podsumowanie obserwacji z 10 lat eksploatacji

  • zbiornik wyrównawczy
  • podgrzewacz cieknie
  • osłony komory spalania
  • sadza
  • mała wydajność
  • zużycie gazu

UWAGA!
Objawy nieprawidłowej pracy podgrzewacza i przypuszczalne ich przyczyny są wyszczególnione w instrukcji obsługi i eksploatacji podgrzewacza.

ZBIORNIK WYRÓWNAWCZY

Uszkodzenia podgrzewaczy były niemal zawsze spowodowane nieprzestrzeganiem uwagi o konieczności instalowania zbiornika wyrównawczego, jeśli na dopływie zimnej wody zamontowano zawór zwrotny. Taki błąd powoduje uszkodzenie zaworu bezpieczeństwa i może spowodować zniszczenie zbiornika.

Zaleca się instalowanie zbiornika wyrównawczego zawsze, gdyż poprawia to warunki pracy podgrzewacza i wydłuża jego żywotność.

PODGRZEWACZ CIEKNIE

Często krople kondensującej pary wodnej padające na gorący palnik, zgłaszane są jako przeciekanie podgrzewacza. PAMIĘTAJMY! Jeśli syczenie wody kapiącej na palnik ustanie po wyłączeniu się palnika, to mamy do czynienia z normalna pracą podgrzewacza (patrz instrukcja ) i nie ma powodu do najmniejszych obaw.

UWAGA!
Jeśli Twój podgrzewacz ma zamontowany zbiornik wyrównawczy, a mimo tego wypływa nawet niewielka ilość wody z zaworu bezpieczeństwa to znaczy, że została uszkodzona membrana zbiornika wyrównawczego i ten NIE SPEŁNIA SWYCH ZADAŃ. Może to spowodować uszkodzenie zbiornika podgrzewacza.

ZAKŁADAJ OSŁONY KOMORY SPALANIA!

Jeśli nie założysz OBU OSŁON komory spalania to może się zdarzyć, że zawirowania w kominie spowodują wydostanie się płomienia palnika głównego na zewnątrz i zostanie zniszczony (nadtopiony) termostat, czyli urządzenie sterujące, kontrolujące i zabezpieczające. Koszt termostatu to ok. 20% wartości całego podgrzewacza.

SADZA

Zaglądaj czasem do palnika i do przewodu kominowego podgrzewacza. Jeśli gromadzi się tam sadza to znaczy, że w pomieszczeniu jest za mało powietrza lub, że gaz (szczególnie propan-butan z butli) zawiera dużo zanieczyszczeń. Oczyść palnik i przewód kominowy podgrzewacza z sadzy i popraw warunki spalania.

MAŁA WYDAJNOŚĆ

Jeśli sądzisz, że Twój Richmond dostarcza za mało ciepłej wody, to przekonaj się o tym sam zanim wezwiesz serwis. Poczekaj aż podgrzewacz się wyłączy i następnie naczyniem o znanej objętości (np. wiadro ma pojemność około 10 litrów) zmierz ilość ciepłej wody. Pamiętaj, że Twoja wanna narożna ma pojemność nierzadko 800 i więcej litrów!

ZUŻYCIE GAZU

Jeśli uważasz, że Twój Richmond zużywa za dużo gazu - sprawdź to sam. Wyłącz wszystkie inne urządzenia gazowe. Spuść ciepłą wodę z podgrzewacza. Odczytaj stan licznika gazu, uruchom podgrzewacz, nagrzej wodę i odczytaj ponownie licznik gazu. Z różnicy odczytów otrzymasz ilość gazu zużytego na podgrzanie pełnego zbiornika.

UWAGA!
Jeśli Twój podgrzewacz jest podłączony do cyrkulacji, a rury cyrkulacyjne przebiegają w nieogrzewanych pomieszczeniach albo są nieizolowane, to Twój podgrzewacz będzie zużywał gaz również wtedy, gdy nie pobierasz ciepłej wody. Będzie służył jako piec centralnego ogrzewania.

 

Richmond

Jedyny na rynku polskim zbiornikowy podgrzewacz wody
z systemem Everkleentm

czytaj więcej>>

EverKleen